Fakulteti i škole legla korupcije

Prema istraživanjima ''Transparency international BiH'' i njihovoj liniji za pravnu pomoć, korupcija u obrazovanju je na visokom drugom mestu odmah posle državne uprave.

Iz TI BiH kažu da iznose novca koje korupcija u obrazovanju „proguta“ godišnje nemoguće ni proceniti, a ''prljavi poslovi'' najviše dolaze do izražaja na fakultetima.

''Kupovina i prodaja ispita je njačešći oblik, koji se često ne dešava samo razmenom novca, već kroz razne vrste poznanstva, pritisaka, političkih utisaka, ali i raznih uslovljavanja studenata'', objašnjava portparol TI BiH, Ivana Korajlić.

Najtužnije od svega što za ove optužbe, čak ni kada su slučajevi imali medijsku pažnju, nije niko odgovarao.

''Nažalost, niko ne reaguje. Čak ni kada slučaj dođe do suda, kao onaj profesora iz Tuzle i Sarajeva, gotovo niko ne odgovara. Profesori optuženi za uzimanje mita i iskorištavanje studentkinja završili su na sudu, ali s obzirom na to da sudski procesi nisu dovedeni do kraja, ti profesori su vraćeni na posao'', objašnjava Korajlićeva.

Iz grupe optuženih kažnjen je samo vozač, dok su profesori optuženi za seks afere, iskorištavanje studenta i uzimanje mita vraćeni na posao.

U TI BiH naglašavaju da dodatne probleme pravi i politizovano upravljanje univerzitetima zbog čega kvalitet obrazovanja ide ka dole.

''Jedan od ključnih problema je politizovan izbor kadrova i rukovodstva fakulteta, gde se direktno postavljaju stranački podobni ljudi. Ista stvar je u srednjim i osnovnim školama gde se direktori takođe biraju po političkoj liniji, a konkursi za izbor nastavnika se masovno zloupotrebljavaju'', dodaje ona.

Dok korupcija kao korozija zahvata fakultete širom BiH, najtužnije je da je najmanje prijavljuju studenti koji ćute i neće da vide šta se oko njih dešava, objašnjavaju u TI.

Javna je tajna da mnogi zatvaraju oči kada vide da neko u indeks stavlja novac, kada ih profesor uslovljava da kupe knjigu od 50 KM kako bi izašli na ispit, i kada na konkursu za asistante najbolji kandidat bude neko sa najlošijim kriterijumima.

Sve ovo potvrđuju i podaci inspekcije. Prošle godine Republička prosvetna inspekcija je imala 1.091 kontrolu, a u 346 slučajeva konstatovala propuste u radu i izdala 34 prekršajna naloga u iznosu od 48.000 KM.

Prema neslavnim podacima, korupcija ne zahvata samo visoko obrazovanje, ima je još u predškolskom, gde su konkursi namešteni, a radna mesta vaspitača nisu popunjena stručnim kadrom.

Ni u osnovnom obrazovanju nije bolje, jer je u školama utvrđeno mnogo nepravilnosti.

''Utvrđene su nepravilnosti kada su u pitanju procedure i kriterijumi zapošljavanja, formiranje i rad stručnih organa, neažurno vođenje evidencije, te donošenje opštih akata škole, ali i mnoge druge'', kaže portparol Republičkog inspektorata RS, Dušanka Makivić.

Sve ovo svedoči da u obrazovanju mnogo toga nije po zakonu, a propusti imaju mnogo uticaja na budućnost mladih, kao i budućnost cele države.

Na sve ove kritike sa banjalučkog Univerziteta stižu odgovori da u poslednjih pet godina nije bilo prijavljenih slučajeva korupcije organima Univerziteta, te da je 2013. godine Univerzitet usvojio “Programom prevencije korupcije“ kojim se sprečava nastanak nezakonitih poslova. Šta tačno rade i kako se protiv toga bore nismo uspeli saznati.

Javni fakulteti gube ugled

Činjenicu da je poslednje dve godine javne fakultete upisalo manje brucoša nego ikada, a razlozi su, tvrde stručnjaci, malverzacije na fakultetima posle koji oni gube svoj ugled, kao i odlazak mladih u inostranstvo.

''Javni fakultet umesto da svojim kvalitetom pokažu da su iznad privatnih, kao da se pokušavaju takmičiti i snižavaju svoje kriterijume i kvalitet usluga. Zato mladi sve češće biraju privatne fakultete, jer im se za novac obećava bolja usluga i brže studiranje'', objašnjava Ivana Korajlić.

PIŠE: Tanja Vukomanović, EuroBlic

Tagovi: